New Strategy Center a organizat o vizită în SUA în perioada 13-17 octombrie, scopul fiind promovarea importanței regiunii Mării Negre în contextul provocărilor actuale de securitate, precum și a parteneriatului strategic dintre România și SUA.
The Heritage Foundation a organizat miercuri, 14 octombrie, o masă rotundă cu tema „Pleading for a Free and Open Black Sea”.Evenimentul, organizat în parteneriat cu New Strategy Center, a avut drept scop analizarea situației de securitate din Marea Neagră, a impactului asupra zonelor învecinate și a provocărilor la adresa libertății de navigație. S-au menționat eforturile făcute de România pentru a menține căile de navigație libere în zona de responsabilitate a forțelor sale navale, provocările din partea Rusiei (mine, acțiuni de război electronic, survolul unor avioane în apropierea unor nave implicate în construcția infrastructurii critice energetice), măsurile luate de NATO pentru apărarea acestei zone importante pentru Alianța Nord-Atlantică. Marea Neagră liberă și deschisă este vitală pentru proiectele energetice și de conectivitate, pentru securitatea alimentară la nivel global. De asemenea, experții americani au prezentat propriile evaluări privind poziția SUA față de regiunea extinsă a Mării Negre.
Cu ocazia vizitei în SUA, George Scutaru, CEO al NSC, și Dr. Antonia Colibășanu, Expert senior asociat, au avut întâlniri cu diverși experți militari și reprezentanți ai unor companii din zona de apărare, în marja evenimentului anual al Asociației Forțelor Terestre ale SUA (AUSA).
În perioada menționată, experții NSC au avut întâlniri cu experți americani de la mai multe think tank-uri americane de prestigiu precum Atlantic Council, Heritage Foundation, Hudson Institute, America First, Center for European Policy Analysis (CEPA), pentru un schimb de opinii pe teme precum cooperarea transatlantică, prioritățile Administrației Trump în domeniile securității și afacerilor externe, atitudinea față de regiunea Marii Negre, posibilele evoluții în războiul din Ucraina și demersurile pentru soluționare pe cale diplomatică a conflictului, proiectele energetice si de conectivitate din regiunea Mării Negre, relația bilaterală dintre România și SUA și perspectivele de dezvoltare ale parteneriatului strategic dintre cele două state.
George Scutaru și Antonia Colibășanu au avut întâlniri și în Congresul SUA cu stafferi din cadrul Comisiei de Afaceri Externe din Senat și ai Comisiei pentru Forțele Armate din Camera Reprezentanților. Aceste discuții au fost importante pentru că au avut loc în contextul în care instituțiile americane se află în plin proces de evaluare a prezenței militare în Europa. Experții NSC au evidențiat importanța strategică a contingentului militar american dislocat în România în sistem rotațional, ca factor de descurajare, în actualul context de securitate generat de agresiunea rusă în Ucraina. Reprezentanții NSC au subliniat faptul ca diminuarea amprentei militare americane pe Flancul Estic ar da un semnal greșit către Rusia, care ar putea interpreta aceasta decizie ca o scădere a interesului SUA față de securitatea Europei și ar încuraja creșterea agresivității Rusiei. Proximitatea României față de Orientul Mijlociu, de Caucaz sau zona de sud a Ucrainei, unde SUA și-au manifestat interesul față de exploatarea resurselor minerale, reprezinta atuuri importante pentru interesele strategice americane.
Vizita în SUA face parte din demersurile constante ale New Strategy Center pentru promovarea rolului strategic al regiunii Mării Negre și al României. Relația specială cu SUA, mai ales în plan securitar, este vitală pentru România în acest context caracterizat de impredictibilitate și deteriorarea mediului de securitate în Europa, ca urmare a războiului de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei.
NSC mulțumește Ambasadei României la Washington pentru suportul acordat în organizarea vizitei.